Chemia gospodarcza - Warszawa

Chemia gospodarcza – co to jest?

Czym jest chemia gospodarcza? Najprościej mówiąc są to produkty służące do czyszczenia i utrzymania czystości. Środki czystości można stosować do podłóg, okien, toalet, mebli czy ubrań. Na tym definicja chemii gospodarczej mogłaby się zakończyć, jednak temat jest dużo szerszy. Zadaniem chemii gospodarczej jest czyszczenie – zarówno powierzchni, jak i toalet czy naczyń. Do tej kategorii należą też wszelkiego rodzaju środki wspomagające czyszczenie. Chemia gospodarcza to, zarówno chemia domowa jak i chemia gospodarcza dla firm, obejmuje takie produkty, jak:
  • Środki do mycia podłóg, wykładzin, dywanów
  • Płyny do mycia szyb, okien, luster
  • Środki czyszczące, szorujące, zmywające (np. mleczka czy emulsje do czyszczenia)
  • Preparaty do WC (żele, płyny, kostki)
  • Płyny do mycia naczyń i środki do zmywarek
  • Proszki, kapsułki i płyny do prania i płukania, odplamiacze
  • Środki do czyszczenia mebli, sprzętów RTV/AGD
  • Odświeżacze powietrza
  • Mydła (w kostkach, w płynie), kremy do rąk, pasty BHP
  • Płyny do dezynfekcji powierzchni
Do chemii gospodarczej zaliczamy też inne produkty, które nie są środkami chemicznymi, jednak wspomagają sprzątanie i utrzymanie czystości, w związku z czym również są oferowane przez hurtownie środków czystości online jak i stacjonarne. Są to takie produkty jak:
  • Papier toaletowy, ręcznik papierowy, chusteczki higieniczne
  • Pojemniki na papier toaletowy lub na ręczniki, dozowniki na mydło
  • Czyściwa, ścierki, gąbki, szczotki, kije, mopy, miotły
  • Kosze i worki na śmieci

Środki chemii gospodarczej – kategorie 

Jak dzielimy produkty chemii gospodarczej? Podstawowy podział to środki czystości uniwersalne oraz przeznaczone do specjalistycznego zastosowania. Produkty uniwersalne to środki chemiczne do czyszczenia wszelkich powierzchni zmywalnych: podłóg z PCV, linoleum, glazury, kuchenek, umywalek, zlewozmywaków, stołów, parapetów, mebli, powierzchni szklanych, powierzchni z tworzyw sztucznych, stali, kamienia, powierzchni ceramicznych, porcelanowych, emaliowanych, urządzeń sanitarnych, toalet. Natomiast co to jest chemia gospodarcza specjalistyczna? Wyróżniamy produkty specjalistyczne przeznaczone do konkretnego rodzaju powierzchni, np. środki do czyszczenia i pielęgnacji drewna, kamienia, do czyszczenia i zabezpieczenia stali nierdzewnej, środki do konserwacji skóry. Możemy też spotkać środki o zwiększonej skuteczności określonego działania: produkty do silnego odtłuszczania czy odkamieniania. 
Chemia gospodarcza obejmować może zarówno gotowe preparaty jak i koncentraty. Koncentraty cechują się dużą wydajnością, ponieważ używa się jednorazowo niewielkiej ilości produktu, który rozcieńcza się wodą. Najczęściej spotykamy się z koncentratem do mycia naczyń, jednak w takiej postaci można też spotkać płyny do mycia podłóg, odtłuszczacze, płyny do mycia sanitariatów, płyny do dezynfekcji czy płyny do mycia szyb. Koncentraty pozwalają na oszczędność, wydajność, często mają też silniejsze działanie. Natomiast gotowe produkty są wygodniejsze w użyciu i bezpieczniejsze w razie bezpośredniego kontaktu ze środkiem chemicznym. 

Chemia gospodarcza a chemia profesjonalna

Czym różni się chemia gospodarcza od chemii profesjonalnej? Często oba pojęcia są błędnie utożsamiane, jednak nie oznaczają one tego samego. Chemia gospodarcza to środki chemiczne przeznaczonych do domu i innych miejsc, w których nie występują silne zabrudzenia, nie jest konieczne intensywne czyszczenie czy dezynfekcja. Chemia profesjonalna natomiast obejmuje środki czyszczące, które są dokładniejsze i są przeznaczone do czyszczenia dużych powierzchni. Sprawdzą się więc w miejscach publicznych, które odwiedza wiele osób i które podatne są na mocne zabrudzenia, takich jak: szkoły, hotele, restauracje, toalety publiczne, centra handlowe. Produkty chemii profesjonalnej są przeznaczone dla konkretnych branż, do konkretnych zastosowań. Zwykle używają ich firmy sprzątające. Wyróżniamy tu między innymi takie działy, jak:
  • Chemia do gastronomii – chemia czyszcząca przeznaczona specjalnie dla branży gastronomicznej; z racji przeznaczenia musi to być dopuszczona do kontaktu z żywnością.. Produkty do mycia nie powinny rysować powierzchni emaliowanych, ważna jest też skuteczność odtłuszczania. 
  • Chemia do branży budowlanej – środki chemii gospodarczej z tego działu powinny usuwać nawet najtrudniejsze zabrudzenia powstałe przy remontach czy budowie. Są to przede wszystkim środki do dokładnego mycia i konserwacji stali nierdzewnej, ale też parapetów, gzymsów, podestów, balustrad. 
  • Chemia dla obiektów medycznych – np. dla szpitali, gdzie konieczne jest zachowanie nieskazitelnej czystości i kompleksowej dezynfekcji, środki czyszczące muszą więc być bardzo skuteczne i mieć dodatkowe właściwości dezynfekujące.

Chemia gospodarcza a chemia dla domu 

Chemia gospodarcza dla firm cechuje się tym, że produkty zazwyczaj występują w prostych opakowaniach o dużej pojemności. Większy nacisk kładziony jest na wydajność i skuteczność. W przypadku chemii do domu natomiast stawia się na atrakcyjność produktu – musi być nie tylko skuteczny, ale też dobrze wyglądać, pachnieć. Bardziej zależy nam na czystości w naszych domach niż w miejscach publicznych – chcemy nie tylko czystych pomieszczeń, ale też lśniących powierzchni, ładnych zapachów, świeżości. Chemia w życiu gospodarczym kieruje się natomiast innymi prawami – ważna jest wydajność. Dużą różnicą między chemią gospodarczą a chemią do domu jest przede wszystkim to, że opakowania środków chemicznych do sprzątania w domu są mniejsze, co jest praktyczniejsze w domowym użytku. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by zamawiać profesjonalną chemię do domu online, w hurtowniach, po niższych cenach – tak samo, jak chemię gospodarczą dla firm. Warto jednak pamiętać o tym, że profesjonalne produkty mogą mieć inny skład, mocniejsze działanie i wymagają środków ochrony osobistej oraz specjalnego przechowywania.

Czy produkty chemii gospodarczej są bezpieczne?

Mimo, że środki chemiczne do sprzątania używane w domu różnią się nieco od tych przeznaczonych do profesjonalnego użytku, każde z nich jest bezpieczne w stosowaniu. Należy pamiętać jednak o tym, że wciąż jest to chemia. Sprzątanie najlepiej przeprowadzać w rękawicach gospodarczych. Używajmy też specjalnie przeznaczonych do danego preparatu sprzętów. Niektóre środki nadają się do używania jedynie do mycia maszynowego przez maszyny czyszczące. Należy też pamiętać, że po użyciu niektórych specyfików konieczne jest dokładne spłukanie lub wywietrzenie pomieszczenia. Jeśli w waszej firmie używane są profesjonalne koncentraty – bardzo ważne jest odpowiednie przeszkolenie pracowników i uczulenie ich na niebezpieczeństwa związane z nieodpowiednim użyciem produktów, które występują w dużych stężeniach i mogą być niebezpieczne przy bezpośrednim kontakcie – zarówno ze skórą, z oczami czy z drogami oddechowymi. Jak już wspomniano, bezpieczniejsze jest stosowanie gotowych, rozcieńczonych produktów niż koncentratów. Produkty profesjonalne zawierają też często inne substancje czynne – działające szybciej i mocniej. 
W dzisiejszych czasach dużą wagę przykłada się do ekologicznych rozwiązań w każdej sferze życia – również w dziedzinie chemii gospodarczej. Ekologiczna chemia gospodarcza – co to jest? W produkcji ekologicznych środków zwraca się uwagę nie tylko na opakowanie z recyklingu, ale przede wszystkim na skład. Ekologiczne środki czyszczące nie zawierają bowiem sztucznych barwników czy silnie czyszczących, szkodliwych substancji. Ich działanie opiera się na składnikach naturalnych, mimo to ekoprodukty wciąż zadziwiają swoją skutecznością. Naturalnymi substancjami czyszczącymi i dezynfekującymi są np. ocet, nano-srebro, cytrynian sodu, kwas mlekowy czy kwas cytrynowy. Stosowanie ekologicznej chemii gospodarczej poprawia nie tylko bezpieczeństwo stosowania, ale i stan środowiska.

Środki czystości z Polski czy z zagranicy?

W narodzie istnieje przekonanie, prawdopodobnie mające swe korzenie w czasach PRL, że najlepsza chemia gospodarcza sprowadza jest z zagranicy. Chemia gospodarcza z USA czy z Niemiec nadal robi furorę. Czy jednak różnica jakościowa czy cenowa w środkach czystości z Zachodu jest rzeczywista i istotna? Czy może polska chemia gospodarcza jest tak samo dobra?  Okazuje się, że polska chemia gospodarcza jest tak samo dobra. Składy poszczególnych mogą się delikatnie różnić ale producenci środków czystości stawiają przede wszystkim na ich skuteczność. Dlatego nie wypuściliby na rynek środek czystości, który jest gorszy niż jego odpowiednik na zagranicznym rynku. Warto też podkreślić, że producenci chemii gospodarczej często produkują jeden produkt, który dostępny jest w sprzedaży na wielu rynkach. Nasza hurtownia chemii gospodarczej w swojej ofercie ma dostępne środki czystości przeznaczone na polskim rynek.

Gdzie kupić chemię gospodarczą?

Źródeł dobrej chemii gospodarczej jest wiele. Przede wszystkim możemy zaopatrzyć się w środki chemii gospodarczej w supermarketach czy mniejszych sklepach, w sklepie ze środkami czystości, na straganach z chemią sprowadzaną z zagranicy. Tanie środki czyszczące spotkać można w supermarketach, jednak niekoniecznie jest to dobry wybór, gdy potrzebujemy produktów w dużej ilości dla firm. W takim przypadku najtańsze środki czystości znajdziemy w hurtowni środków czystości online. Dlaczego online? Przede wszystkim dlatego, że kupując przez internet mamy większy wybór zarówno jeśli chodzi o hurtownie, jak i środki czystości, cennik często jest widoczny bezpośrednio na stronie i pozwalaj porównać ceny z cenami konkurencji, a przede wszystkim – zamówienie internetowe dostarczane jest prosto pod drzwi firmy. Możemy w ten sposób zaopatrzyć się w środki czystości tanio, ale też wygodnie.